Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Oyun Halısı (Oyun Matı) Seçimi ve Faydaları

Nisan 12, 2021 4 dk okuma

Oyun Halısı (Oyun Matı) Seçimi ve Faydaları

 

Bebek oyun halısı, çok yönlü ve pratik bebek ürünlerinin en önde gelenlerinden biridir. Kullanımı çok yönlü olan oyun halısı, aynı zamanda bebeğiniz için dikkate değer gelişimsel faydalar sağlar. Oyun minderi; bebekler, küçük ve daha büyük çocukların dahi üzerinde keyifli vakit geçireceği yumuşak ve güvenli bir yüzey sunan kullanışlı bir üründür. Oyun matı olarak da anılan oyun minderlerinin en ideal kullanım zamanı, bebeğinizin emeklemeye ve yürümeye başladığı dönemdir. Özellikle yere düştüklerinde yeterli yastıklama sağlayarak destek sunan bebek odası oyun halısı, konforlu ve yumuşak bir oyun alanı sağlamanın yanı sıra düz bir oyun yüzeyi oluşturur. 


Farklı fiyat aralıklarında yer alan, çeşitli boyut ve şekillerde tasarlanmış, değişik gelişim özelliklerini ön planda tutabilen, farklı temalara sahip bebek odası oyun halısı seçenekleri oldukça fazla sayıdadır. Bununla birlikte, bebeğinizin yaşına bağlı olarak gereken güvenlik ve gelişim seviyesine göre hem bebeğinize hem size hem de bebek odasına uygun bir oyun halısı modeli seçmeniz önemlidir.

Oyun Halısı Nedir? 

Oyun halısı, bebeğinizin keyifle öğrenmesi ve keşif yapabilmesi için eğlenceli bir alan oluşturan bir minderdir. Tepeye asılan ve oyuncakları destekleyen iki kemeri bulunan yumuşak bir örtü olarak tasarlanan bebek oyun minderi, hem ebeveynler hem de bakıcılar için vazgeçilemez bebek ürünleri arasında sayılır. Bazı oyun halısı modellerinde ışıklar, çok sayıda farklı doku, bebek için güvenli aynalar ve müzik bulunurken, bazıları bebeğinizin oynaması veya uzanıp gözlem yapması için ideal, basit ve rahat bir köşe sunar.


Gelişiminin erken aşamalarında bebeğiniz, yalnızca en yakındaki veya sesli oyuncaklara odaklanabilir. Biraz daha büyüdüğünde ve görme duyusuyla vücut kasları geliştikçe oyun halısından daha fazla fayda sağlayabilir. Yüz ve boyun kaslarını çalıştırmanın yanı sıra bacaklarına ve kollarına da güvenip emekleyebilir veya yürüyebilir. 

Oyun Halısı Kullanmanın Faydaları Nelerdir? 

Bebek oyun halısı, bebekleri halı üzerindekileri keşfetmek ve oyuncaklara ulaşmak için ellerini ve ayaklarını kullanmaya teşvik eder. Dolayısıyla bebeklerin fiziksel gelişimlerine katkıda bulunur. Bununla birlikte, bebeklerin oyun matı üzerinde vakit geçirmesinin kısa ve uzun vadeli farklı gelişimsel yararları da vardır. 

  • Bilişsel gelişim 

Bebek oyun minderi, bebeklerin neden - sonuç ilişkisi kurmanın temellerini öğrenmesini sağlar. Oyun matı, bebekleri sarkan oyuncaklarla etkileşime girmeye teşvik ederek onlara akıl yürütmeleri ve mekansal farkındalıklarını geliştirmeleri için yardımcı olur ve oyuncaklarla nasıl oynayacaklarını da öğretir.

  • Görsel gelişim 

Oyun matları, yeni yürümeye başlayan bebeklerin görsel algısal becerilerinin gelişmesini destekler. Bebekler dikkatlerini vermek için yüksek kontrast içeren renkteki nesneleri tercih ederler. Oyun matı tasarımı, genellikle parlak renklerin ve dokuların zıtlığını içerir. Böylece, bebeğiniz farklı doku ve yüzeylerle tanışır.

  • Kaba motor gelişim  

Oyun halısı; bebeği, kas ve kök gücünü oluşturmak üzere bacaklarını, ellerini ve kollarını kullanmaya teşvik eder. Aynı zamanda boyun ve sırtı güçlendiren kaba motor becerileri, el becerisi, el-göz koordinasyonu, konuşma, duyusal ve hatta beslenme becerilerini de destekler.

  • Bağımsızlık 

Oyun matı kullanarak zamanı geldiğinde bebeğinizin bağımsızlığını teşvik edebilirsiniz. Çünkü oyun matının içerdiği oyuncaklar, renkler ve dokular, onu motive etmenize gerek kalmadan bebeğinizin ilgisini çeker. Artan oyun süresi ve aktiviteyle birlikte kollarınızda geçirdiği süreler azalabilir.


  • İletişim ve etkileşim 

Siz de bebeğinizle birlikte oynayarak oyun halısı üzerindeki her bir oyuncak, desen, renk, şekil, boyut ve sesler aracılığıyla onun kelime dağarcığını genişletmesine yardım edebilirsiniz. Sizinle oyun aracılığıyla kurduğu iletişim, merakı uyanık tutmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde eleştirel düşünme için gereken problem çözme becerilerine zemin hazırlar.

  • Öz farkındalık 

Bebekler üçüncü aylarında kendilerini fark etmeye başlar. Bu önemli dönem boyunca bebeğinizin güvenli aynalarla vakit geçirmesini sağlayabilir, kendini keşfetmeyi sürdürmesini teşvik edebilirsiniz. 

Bebek Oyun Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 


İyi bir oyun minderi alışverişi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsurlar şu şekilde sıralanabilir:


Oyun Halısı Çok Yönlü Kullanıma Uygun Yapıda Olmalı 

Çoğu bebek oyun halısı modeli, çocuk odasında yıllarca kullanabileceğiniz özellikler içerir. Sırt üstü yatan bebeğinizi eğlendirmek için asılı oyuncak kemeri bulunan oyun minderleri genellikle bebeğiniz oturmaya başladıktan sonra da kullanabileceğiniz gelişim özelliklerine uygundur. Tersine çevrilebilir modeldeki oyun halıları iki tarafındaki farklı renk ve tasarımları sayesinde çok yönlü kullanım sunar. Seyahatleriniz için taşıma kolaylığı sağlayan oyun matı modelleri, üretildikleri malzeme sayesinde hem hafif hem de kolay temizlenebilir özelliktedir. 

Yaratıcı ve Eğitici Bir Tasarıma Sahip Olmalı 

Etkileşimli ve eğitici bir oyun halısı arıyorsanız çoğu bebek oyun halısı modeli; alfabedeki harflerden, çeşitli vahşi ve evcil hayvan figür ve resimlerinden veya eğlenceli bir öğrenme ortamını destekleyen farklı tema veya sahnelerden oluşur. Bununla birlikte, bebeğinizin oyun halısının evinizin dekoruna uyumlu görünmesini tercih ediyorsanız oyun matından ziyade bebek odası halısına benzeyen nötr tasarımlı oyun halısı modellerinden birini seçebilirsiniz.

Bebeğinize İhtiyacı Olan Konfor ve Rahatlığı Sunmalı 

Birçok oyun minderi bebeğinizin uzanması, oturması, emeklemesi veya üzerinde yürürken iyi bir yastıklama sağlaması için elyaf veya köpük malzemeden yapılır. Öte yandan bebeğinizin emeklemek veya yürümek yerine, aktivite ya da sportif hareketler yapması için uzanmasını destekleyen bebek oyun minderi modelleri, köpüksüz veya sadece hafif bir dolguyla üretilir. 

Çeşitli oyun halı modelleri arasından yumuşak, yastıklamalı, nefes alabilen, hipoalerjenik ve en önemlisi BPA, fitalatlar ve PVC gibi toksinleri içermeyen, çevre dostu oyun matlarından birini tercih edebilir; bebeğinize hem rahat hem güvenli bir oyun alanı sunabilirsiniz. 


Çocuğunuzun gelişimi boyunca sizinle veya arkadaşlarıyla vakit geçirirken evinizin tüm odalarında üzerinde rahatça oynayabileceği  halı seçimi yapılması da önemlidir. Apex halı güvencesi ile satın alabileceğiniz antibakteriyel özelliğe sahip  yıkanabilir halılar ve kimyasal uygulama kullanımına gerek olmayan doğal antibakteriyel özelliğe sahip  bambu halılar ile evinizi ve çocuğunuzu bakterilerden uzak tutabilirsiniz. 


Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi
Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi

Ekim 10, 2023 5 dk okuma

Devamını oku
Antika Halılar ve Tarihleri
Antika Halılar ve Tarihleri

Ekim 10, 2023 4 dk okuma

Devamını oku
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları

Ağustos 17, 2023 4 dk okuma

Devamını oku