Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Kaydırmaz Özellikli Jel Tabanlı Halılar

Haziran 03, 2021 3 dk okuma

Kaydırmaz Özellikli Jel Tabanlı Halılar

 

Jel tabanlı halılar kaydırmaz özellikleri, renkli alternatifleri ve dayanıklı yapıları nedeniyle son yılların en popüler ürünlerindendir. Bu halılar genellikle banyo ve mutfak gibi kaygan zeminli ortamlara konfor ve renk katmak için tercih edilir. Özel teknolojiyle üretilen jel tabanlı halı çeşitleri hem görsel olarak ortamı tamamlar hem de kullanıcıların diğer halılarda yaşadıkları kayma problemini ortadan kaldırır. Üstelik bu halıların birçoğu çamaşır makinesinde   yıkanabilir halı   özelliğine de sahiptir.

Jel Tabanlı Halı Nedir? 

Canlı renkleri ve geniş renk seçenekleriyle dikkat çeken  jel halılar son yıllarda ev dekorasyonunda en çok öne çıkan parçalar arasındadır.  Kaymaz halı  olarak da bilinen bu halılar, PVC ve lateks gibi dayanıklı malzemeleri içeren özel bir taban ile kaplanır. Jel olarak isimlendirilen taban sayesinde halının, özellikle seramik ve mermer gibi kaygan yüzeylere tutunması sağlanır. Tabanda yer alan esnek malzemeyle halı zemine yapışır ve üzerindeki hareketlere karşı direnç gösterir. Özellikle mutfak, banyo ve koridor gibi alanlar için kullanışlı bir alternatif olarak öne çıkan jel tabanlı halıların hafif olmaları ve kolaylıkla yıkanabilmeleri de avantajları arasındadır. Esnek olmaları nedeniyle de kolayca kıvrılıp depolanabilirler.

Neden Jel Taban Halı Tercih Etmeliyiz? 

 Jel taban halı çeşitleri parlak renkleri ve geniş desen alternatifleri ile iç mekan dekorasyonuna farklı bir dokunuş yapar. Hemen hemen her mekana ve her tarza uygun bir jel tabanlı halı bulmak mümkündür. Bu çeşitliliğin sağladığı özgürlük dışında, jel tabanlı halıların birçok farklı avantajı da bulunur. Özellikle makinede yıkanabilen modeller, banyo, mutfak ve çocuk odası gibi hızlı kirlenen mekanlar için büyük kolaylık sağlar. Halıların tabanında yer alan özel malzeme hemen her zemine kolayca tutunabildiği için kaymalardan doğabilecek tatsız ev kazalarının önüne geçmek için de tercih edilebilir. Koridor ve antre gibi alanlar için özel olarak tasarlanan jel tabanlı yolluk çeşitleri hem kayma problemlerini çözer hem de ortama şık bir hava katar. Kolay yıkanabilen ve hızlı kuruyan bir halı arayışı içindeyseniz jel tabanlı halıları tercih edebilirsiniz.

Jel Tabanlı Halıların Bakımı Nasıl Yapılır? 

Tüm halılar gibi jel tabana sahip halıların da düzenli olarak bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Kolay temizlenebilme özelliği gösteren bu ürünler genellikle çamaşır makinelerinde yıkanabilir. Kullanıcı dostu bir ürün olarak öne çıkan bu ürünlerin bakımını yaparken üretici firmanın kullanım talimatlarına özen göstermek gerekir. Makinede yıkanabilen formlar için hangi programın ve su sıcaklığının tercih edilmesi gerektiğine dair bilgiler bakım için önemlidir. Bunun dışında jel formunu uzun süre korumak için kurutma işlemine de özen gösterilmesi tavsiye edilir. Güneş altında kurutma yapılıyorsa tabanın her zaman gölgede kalması, kaydırmazlık özelliğinin uzun yıllar korunmasını sağlar. Makineli kurutma işlemi içinse yine kullanım talimatları göz önünde bulundurulmalıdır. 

Jel Tabanlı Halılar Nasıl Temizlenir? 

Jel tabanlı halıların temizliği geleneksel halılara göre bir hayli kolaydır. Dayanıklı iplikler ve esnek malzemeler ile üretilen halılar, kolayca katlanıp çamaşır makinesinin içine yerleşebilecek boyutlara gelir. Makinede yıkanabilen özelliğe sahip ürünler için halıyı süpürdükten sonra katlayıp yıkama işlemini yapmak yeterli olacaktır. Boyutu makinede yıkanmak için büyük olan ya da makinede yıkanabilme özelliği bulunmayan halılar için ise yıkama makineleri tercih edilebilir. Genellikle ince yapılı olan bu halı ve yolluklar kısa süre içinde kurur, hızla tekrar kullanıma hazır hale gelir. Bölgesel lekeler için ise sabunlu ılık su ile silinerek hızlı bir temizlik yapılabilir. Sadece lekenin olduğu bölgeye müdahale edilmek isteniyorsa ağırtıcı kullanmamak ve kullanım talimatı dışında yer alan temizlik ürünlerinden uzak durmak gerekir. Doğal yöntemlerle temizlik işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar arap sabunu, karbonat ve sirke gibi geleneksel temizleyicilerden faydalanabilir. 

Evde halı bakımı ve temizliği hakkında ayrıntılı bilgi edinmek içinHalı nasıl silinir?yazısını okuyabilirsiniz.


Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi
Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi

Ekim 10, 2023 5 dk okuma

Devamını oku
Antika Halılar ve Tarihleri
Antika Halılar ve Tarihleri

Ekim 10, 2023 4 dk okuma

Devamını oku
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları

Ağustos 17, 2023 4 dk okuma

Devamını oku