Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Afgan Halısı Tarihçesi ve Özellikleri

Temmuz 12, 2023 4 dk okuma

Afgan Halısı Tarihçesi ve Özellikleri

Halı dokuma, yüzyıllardan beri Afgan mirasının en önemli ve ayrılmaz parçalarından biri olmuştur. Her zaman Afgan dünyasında popülaritesini koruyan halı dokuma, halen son derece değerlidir. İnce işlemeleri ve özel detayları ile Afgan halıları, dünyanın pek çok yerinde tercih edilir. Etnik çeşitliliğin ince ince işlendiği Afgan halıları, dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Afgan halıları, ağırlıklı olarak koyu renklerin kullanılması, sık dokumaları ve yoğun desenleri ile öne çıkar. Genellikle sağlam, dayanıklı ve oldukça çekici olan Afgan halıları, nesiller boyu aktarılan halı dokumacılığının mirasını yansıtır. 

Afgan Halısı Tarihçesi

Afgan halıları, tarihi dokularını her bir işlemesinde hissettirir. El emeği ile özel olarak üretilen bu halılar köklü bir geçmişe sahiptir. Afgan halılarının ardındaki tarih, savaş ortamının derin izlerini yansıtır. 1979 ve 1992 yılları arasında geçen sürede en az 1 milyondan fazla Afgan, Sovyetler Birliği ile yaşanan savaş ve hemen ardından gerçekleşen iç savaş nedeniyle Afganistan’dan kaçtı. Büyük bir çoğunluk ise Pakistan’a ve İran’a yerleşti. 

Afgan halı stili 1980’lerin başında ortaya çıktı. İran halısı stiline göre oldukça farklı olan Afgan halı stili, savaşlar nedeniyle “Afgan savaş halısı” olarak da bilinir. Afgan halıları, savaşın ikonik görüntülerini içermesi yönüyle diğerlerinden ayrılır. Adından da anlaşılabileceği gibi Afgan halıları, ilk olarak Afganistan’da üretilmeye başlamıştır. Bugün ise bu halılar, Pakistan ve İran’da yaşayan Afgan mülteciler tarafından üretilir.

Afgan Halı Özellikleri

Afgan halıların özellikleri, bu halı türünün diğer modellerden ayrılmasını sağlar. Afgan halılarının diğer halılara göre belirgin farkları bulunur. Afgan halıların en önemli özellikleri şu şekilde:

 1. Afgan halıları el dokumasıdır ve özel üretim ürünlerdir.
 2. Afgan halılarında geleneksel motifler ve savaşla ilgili desenler bulunur.
 3. Özellikle canlı ve koyu renklerin yoğun kullanılması ile bilinir.
 4. Bu halılar, Pakistan’da ve İran’da yaşayan Afgan mülteciler tarafından üretilir.
 5. Klasik, modern ve retro ev tarzları ile uyumludur.
 6. Afgan halılarında desen yoğunluğu ön plandadır.
 7. Afgan halıları kök boya yardımıyla renklendirilir.
 8. Afgan halılarında ağırlıklı renk olarak bordo ve kırmızı tonlar kullanılır.

  Karışık renk ve canlı desenlerin yoğunlukta olduğu Afgan halıları, yıllar süren siyasi kargaşaların etkisini, saldırıların yaşattığı ağır hasarı yansıtır.

  Afgan Halısı Renkleri ve Desenleri

  Sağlam, son derece dayanıklı ve çekici Afgan halıları, bu özelliklerini özel renkleri ve desenlerinden alır. Her bir renk ve desen, Afganistan’da yaşanan köklü geçmişi yansıtır. Afgan halılarının büyük bir çoğunluğu ilk günkü formunu korumuştur. Başka bir deyişle, dokumacılar genellikle onlarca yıldır dokuduklarına benzer desen ve renklerde halılar üretir. Özellikle savaş temasına sahip Afgan halılarında belirgin olarak savaşa dair bazı desenler görülebilir. Temel geometrik şekillerin yerine bu halılarda savaşın ikonik görüntüleri yer alabilir.

  Savaş tarzına sahip bir Afgan halısında helikopterler, ağır silahlar, ağır toplar ve tanklar incelikle işlenir. Sovyet tankları ve füzelerinin işlendiği halılar, büyüleyici ve canlı görünümleri ile ön plana çıkar. Afgan halıları, savaş temaları ile modern çağda savaşın kuşattığı bir kültüre, hem sanatsal hem de ilginç bir bakış açısı sunar. Bugün, dünyada yapılan en iyi halılar arasında yer alan Afgan halıları, renk olarak ise kırmızı ve bordo tonlarında üretilir. Aynı zamanda mavi, sarı, yeşil ve turuncu da bu halılarda yoğun olarak tercih edilen renklerdendir.

  Çeşitlerine Göre Afgan Halıları Nelerdir?

  Afgan halılarının birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitler genellikle iplik kalitesi doğrultusunda şekillenir. Yünden ve el işçiliği ile dokunan Afgan halıları, ipek ve pamuk saçaklar ile tamamlanır ve halı son şeklini alır. Son derece hareketli bir görünümle ortama renk kazandıran bu modellerin yanı sıra Afgan Uşak halısı ve Afgan Kunduz halısı gibi modeller de bulunur. Kirman ipliği ile üretilen Afgan Kunduz halısı son derece dayanıklı iken Afgan Uşak halısı ise yün dokumasıdır ve kök boya ile renklendirilmesi açısından dikkat çeker.

  Afgan halılarının en çok tercih edilen bu modellerinin yanı sıra daha birçok çeşidi yer alır. Her bir seçeneği ile ürünler, farklı ortamlara en iyi şekilde uyum sağlar. Oturma odaları, salonlar, mutfaklar, yatak odaları gibi pek çok alanda Afgan halısı modelleri kullanılabilir. Dayanıklılıkları ile büyük avantaj sağlayan Afgan halıları aynı zamanda ofislerde, iş yerlerinde de tercih edilir. Daha çok etnik tarzlardan hoşlananlar için Afgan halıları en iyi seçenekler arasında yer alır.

  Afgan Halısı Nasıl Üretilir?

  Son derece dayanıklı ve sağlam Afgan halıları, küçük portatif tezgahlarda dokunur. Afgan dokumacıların büyük bir çoğunluğu dokuma konusundaki temel ilkelere halen uyar. İlk tasarlandıkları dönemlerde Afgan halıları, dokumacılar tarafından, yaşadıkları çadırları süslemek amacıyla üretilirdi. İran düğümlerinden yapılan Afgan halıları, bitkisel boyalı elde dokunmuş Afgan yünü içeriğine sahiptir. Bazı halılarda önceden boyanmış yün iplikleri, doğal boyalar ile ikame edilerek birleştirilir.

  Afgan dokumacıların, halıların ilk haline sadık kalması, Afgan halılarının kültürün çok önemli bir taşıyıcısı olmasını sağlar. Bu halıların, keçeli yün halılar, tüysüz düz kumaş dokuma halılar, yünden yapılmış havlı ve düğümlü halılar gibi çeşitleri bulunur. Bu doğrultuda farklı kalitelere de sahiptir. Büyük bir Afgan halısı, titiz bir dokuma sonucunda 6 ila 9 aylık bir sürenin ardından tamamlanır. Günümüzde de hem el yapımı hem de makine halısı olmak üzere farklı tekniklerle üretilen Afgan halıları bulunur.

  Orijinal Afgan Halısı Nasıl Anlaşılır? 

  Afgan halıları, genellikle Gazne yünü, merinos yünü, Welayaty yünü ve Belçika yünü ile üretilir. Bazı Afgan el yapımı halılarında başka yün çeşitleri de kullanılır ancak en yaygın olarak bu dört yün çeşidi tercih edilir. Yünlerin her biri halıların yumuşaklığı konusunda belirleyici özelliklere sahiptir. Yumuşak ve ipeksi bir parlaklık, yüksek dayanıklılık orijinal Afgan halılarının en önemli özellikleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra orijinal bir Afgan halısını şu şekilde ayırt edebilirsiniz:

  •  İnce ve dokusuz bir yapıya sahip değildir. Çok daha kalın, havlı ve yumuşak dokuludur.
  • Tabanları genellikle pamuktur ve yüzeyleri yumuşaktır.
  • Renkleri solma yapmaz ve ilk günkü görünümünü çoğunlukla korur.

  Tüm bunlara ek olarak orijinal bir Afgan halısı malzeme kalitesinden, özelliklerinden, dokuma şeklinden ayırt edilebilir.

  Afgan Halısı Temizliği

  Afgan halılarının temizlikleri ve bakımı noktasında dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunur. Yatak odası, salon, oturma odası, mutfak gibi tüm odalarda kullanılabilen ve ofislerde de tercih edilebilen Afgan halılarının temizliğinde halının malzeme kalitesi ve desenlerine dikkat etmek gerekebilir. Örneğin, kök boya ile yapılmış Afgan halılarında renklerin bozulması gibi sorunlar yaşanmaz. Dolayısıyla da bu ürünler kolaylıkla yıkanabilir. Aynı zamanda kullanılan ipliğin cinsine göre de farklı halı yıkama ve bakım yöntemlerinin kullanılması gerekir.

  Afgan halılarının görünümlerini korumaları için düzenli olarak süpürülmesi önemlidir. Ilık suyla ıslatılmış bezler yardımıyla ve kimyasal madde kullanmadan yapılan temizlikler, halıların kalitesinin korunmasını sağlar. Halının boyutuna göre yeterli alanınız varsa detaylı bir temizlik yapabilirsiniz. Daha sağlıklı ve korunaklı bir yıkama yöntemi için ise halı yıkamacılar tavsiye edilir.


  Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

  Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi
  Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi

  Ekim 10, 2023 5 dk okuma

  Devamını oku
  Antika Halılar ve Tarihleri
  Antika Halılar ve Tarihleri

  Ekim 10, 2023 4 dk okuma

  Devamını oku
  Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları
  Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları

  Ağustos 17, 2023 4 dk okuma

  Devamını oku