Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Haziran 03, 2021

Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır? 

Halı satın alınırken tercih edilen ürünün kalitesinden emin olmak tüketicilerin ortak endişesidir. Ancak yüksek kalitedeki bir halıda bulunması gereken belli başlı nitelikler dikkate alınarak bu endişe giderilebilir. Böylelikle halının maddi değerinin yanında kullanım ömrü ve kullanışlılığı ile ilgili de fikir elde edilebilir.

Binlerce farklı desen, renk ve dokuda piyasaya sürülen halılar arasında kullanılan malzeme ve dokumaya bağlı olarak kalite farklılıkları oluşabilir. Bu farklılıklar halının maddi değerinin belirlenmesinin yanında kullanım ömrünü ve kullanışlılığını da etkiler. Ürünlerde kullanılan dokuma türü, iplik çeşidi, düğüm sıklığı ve teknolojik özellikler halıların kalitesinin belirlenmesinde etkili olur. El dokuması bir halı ile makine dokuması bir halının kullanıcılara sunması beklenen özellikler doğal olarak aynı değildir. Ancak en temelinde kaliteli bir halı; uzun yıllar kullanılabilen, sık dokunmuş ve rengini koruyabilen bir halıdır. Peki, bir halının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

 

Halı Dokusu 

Halının dokusu, kullanılan iplik yapısının yüzeydeki yansımasıdır. Halıda kullanılan dokuma türü, iplik sıklığı ve ipliğin yapısı dokuyu belirler. Bu anlamda halıda kullanıldığı belirtilen ipliklerin ve düğüm sıklığının doku üzerinden tespit edilmesi mümkündür. El dokuması bir halıda metrekare başına atılan düğüm sayısı arttıkça halı üzerinde daha sıkı bir görünüm oluşurken, düğümler azaldıkça halı dokusunda gevşeklik oluşur. Makine üretimi halılarda ise ilmeklerin sıklığı ve sağlamlığı, yine aynı şekilde yüzey dokusuna  etki eder. Daha sıkı ve tok bir doku yüksek kalite bir halıya işaret eder.

Halının Ağırlığı 

 

Bir halıda kullanılan malzeme miktarı arttıkça buna bağlı olarak halının ağırlığı da artar. Bu bakımdan  halı ölçüleri  aynı olan iki halıdan daha ağır olan halıda daha fazla iplik kullanılmış olduğunu ve daha sık dokunduğunu söylemek mümkündür. Kalite standartlarını belirlemek için yapılan testlere göre halıda kullanılan ipliğin ağırlığı arttıkça halının performansı da artış gösterir. Bu anlamda aynı iplik türünden üretilmiş ve aynı ölçülerdeki iki halıdan ağır olanın hafif olana göre daha kaliteli olduğu söylenebilir.

Kullanılan İplik Türü 

Halının kalitesi, üretimde kullanılan ipliğin kalitesinden bağımsız düşünülemez. Halı için kullanılan ipliğin cinsi, halının göstermesi beklenilen performansı doğrudan etkiler. Halılarda kullanılan ipliğin türüne göre halının aşınma, lekelenme ve renk taşıma performansı farklılık gösterir. Yüksek kalitedeki halılarda ipek ve yün gibi değerli doğal iplikler de sentetik iplikler de kullanılabilir. İçeriğinde doğal liflere yer verilen  dokuma halılar  maddi açıdan daha değerli ürünler olmakla beraber gelişmiş teknoloji ile üretilen sentetik ipliklerin kullanıldığı halılar da yüksek performanslarıyla öne çıkar.

Halının İlmik Sıklığı 

Kalite standartları açısından sınıflandırmalarda halının düğüm sıklığı önemli bir ölçüttür. Metrekare başına 100.000 düğüme kadar olan halılar kaba, 100.000-200.000 arası orta, 200.000-600.000 arası ince, 600.000 düğümden fazla olanlar ise çok ince kalite olarak adlandırılır. Halıda metrekare başına kullanılan düğüm yani ilmek sayısı arttıkça ağırlık artar. Tüm bunlara bağlı olarak da halının dayanıklığı yükselir ve daha iyi bir yalıtım performansı gösterir. Aynı şekilde aşınmaya ve renk kaybına karşı da daha fazla direnç gösterir.

Hav Yüksekliği 

Halıda hav olarak adlandırılan kısım aslında dokumada kullanılan ipliklerin yüzeyde yer alan tüyleridir. Makine halılarında ise genel olarak kesik, bukle ve rölyef hav çeşitlerinden bahsedilebilir. Bu hav çeşitleri yükseklikleri birbirinden farklılık gösterir. Ancak Türk Standart Enstitüsü tarafından belirlenen kurallara göre  halı üretimi  sırasında azami bir hav yüksekliği sağlanması zorunludur. Bu yükseklik dolaylı olarak halının kalınlığını, yumuşaklığını ve yalıtım özelliklerini belirler. Aynı şekilde hav yüksekliği halının darbelere karşı olan dayanıklılığına, ağır yük sonrası halıda oluşabilecek kalınlık kaybına da doğrudan etki eder. 

Kaliteli halı seçimi dışında eviniz için doğru renkte halı seçimine dair ayrıntılı bilgi edinmek içinHalı rengi nasıl seçilir?yazısını okuyabilirsiniz.Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Hurç Nedir?
Hurç Nedir?

Aralık 23, 2022

Hurç, meşin ya da çadır bezi gibi malzemelerden üretilen içi kapitone ve pamuklu bir tekstil ürünüdür. Eşyaları depolamak, düzen sağlamak ve derli toplu olmak amacıyla kullanılır. Piyasada çeşitli renklerde ve formlarda satılır. Hurçlar giysi, halı,yorgan ve buna benzer tüm malzemelerin tozlanmasını ve yıpranmasını önler. Yatak odasında, banyoda, çocuk odasında, kilerde ve evin diğer bölümlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sadece evde değil düzenlenmesi gereken her yerde profesyonel saklama çözümleri sunar.

Devamını oku
Etnik Halı Nedir?
Etnik Halı Nedir?

Aralık 23, 2022

Etnik halı; farklı coğrafyalara ait kültürün kendine özgü motiflerini, renklerini taşıyan, karakteristik desenler ile dokunan halı çeşididir. Etnik halı, ait olduğu coğrafyanın kültüründen izler taşır. Özellikle klasik ev dekorasyonlarında, geleneksel dokularıyla oldukça rağbet gören bir eşyadır. Bunun sebebi, etnik halının farklı kültürlere ait yerel halı ve kilim motiflerini yansıtmasıdır. Afganistan, Hindistan gibi Asya ülkelerinin, Morocco tarzı gibi Afrika ülkelerinin kültürel motifleri etnik halıya işlenir.
Devamını oku
Halı Püskülü Bakımı ve Temizliği İçin Tavsiyeler
Halı Püskülü Bakımı ve Temizliği İçin Tavsiyeler

Aralık 23, 2022

Püsküllü halılar, odanıza şık görünüm için küçük ama oldukça önemli bir detay katar. Kullanıma bağlı olarak zamanla bu püsküller ve saçaklar kirlenip yıpranabilir. Bu da kötü bir görünüme neden olabilir. Ancak kolay bir şekilde halı saçaklarını temizlemek mümkündür. Halı püskül ve saçağı ile ilgili şu temizlik tavsiyeleri size kolaylık sağlayabilir:
Devamını oku