Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Tufting Halı-Kişiye Özel Halı

Şubat 08, 2021

handtuft halı örneği

Tüm evlerin vazgeçilmez dekoratif ögelerinden olan halılar pek çok farklı teknik, boyama, dokuma gibi yöntemler ile üretilir. Sadece evler değil ofisler ve diğer yaşam alanlarında da ayrı bir yeri olan halılar, dokumasında kullanılan malzemeler, yumuşaklık veren hissi ve sıcağı yalıtma özelliği gibi farklı özellikleri ile birbirinden ayrılır. Bazen istenilen tarz, dokuma ve renkte halı çeşitleri bulunamadığında kişiye özel halı tasarımı da yapılabilir. Özel olarak hazırlanan ve "hand tuft halılar" olarak adlandırılan bu özel tür halılar, klâsik halılardan çok daha farklı bir yere sahiptir.

Tufting Halı Nedir?

İlmek ipliklerinin daha önceden hazırlanan zemin dokusuna daldırılması ve özel bir yapıştırıcı ile sabitlenmesi veya kaplanması ile oluşturulan halılara "tufting halı" adı verilir. Oldukça pratik bir yöntemle hazırlanan  hand tuft  halılar hızlı tasarlanmasına rağmen son derece kalitelidir.

Hand Tuft Halılar

 

Genellikle özel alanlarda tercih edilen ve tamamen el becerisi ile hazırlanan halılardır. Vurgu yöntemi ile tasarlanan bu tür halılar; stil, renk, desen bakımından oldukça özgünlük sunar. Üst düzey el becerisi isteyen bu tür halılar tüm dünyada villa, malikane, lüks oteller, restoran ve ticarî satış işlemlerinde kullanılır. Ülkemizde ise bazı bakanlıkların koridorlarında, otellerin kral daireleri ve suitlerinde ya da lüks yalıların merdivenlerinde hand tufting halı kullanılır.

handtuft halı

Günümüzde el becerisi ile uzun sürede tasarlanan tufting halılar için özel geliştirilmiş makineler de kullanılır. Tufting halı makinesi olarak adlandırılan bu makineler jüt veya sentetik elyaftan oluşan bir zemin üzerinde, dikiş makinesi mantığı ile çalışan bir makinedir. Dokuma sırasında seri hareketler ile havların yer aldığı iğneleri zemine batırır ve çeker. Hav dokuması bittikten sonra tutkallama ve astarlama aşamalarından sonra halı kısa sürede tamamlanır. Böylece istenilen renk, desen ve tasarımda tamamen kişiye özel halı tasarımı yapılabilir.

Neden Tufting Halı Seçmelisiniz?

Tufting halılar, tamamen kullanıcının zevkine ve dekorasyon stiline göre tasarımı yapılabilen halılar olduğu için sıklıkla tercih edilir. Halı üretimi iplik seçimi, halının şekli, renk, tasarım gibi pek çok detay kişisel olarak seçilebilir. Hatta kullanıcı isterse halı üzerine istenilen logo, yazı, amblem gibi tasarımlar da dokunabilir. Özel teknik ve makine sayesinde kısa sürede hazırlanan tufiting halılar; işyeri, otel, kafe, restoran gibi alanlarda işletme kültürünü yansıtan en şık dekorasyon ögesi olabilir.

Eviniz veya iş yerinizi yansıtan en sanatsal ve yaratıcı halı tasarımına ulaşmak isterseniz, Apex Halı uzmanlığından yardım alabilirsiniz. Tamamen size özel seçilen iplik, dokuma ve diğer ince detaylarla bezeli tarzınıza uygun estetik halı seçimleri bir tık uzağınızda!Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Halı Desenleri
Halı Desenleri

Haziran 03, 2021

İç mekan dekorasyonun en önemli parçası olan halılar, farklı renkleri, dokuları ve çeşitli desenleriyle de öne çıkar. Bu desenler halıların dokumasının yapıldığı döneme göre değişiklik göstermekle beraber yıllar içinde dekorasyon anlayışında gerçekleşen farklılıkları da yansıtır.
Devamını oku
Kaydırmaz Özellikli Jel Tabanlı Halılar
Kaydırmaz Özellikli Jel Tabanlı Halılar

Haziran 03, 2021

Jel tabanlı halılar kaydırmaz özellikleri, renkli alternatifleri ve dayanıklı yapıları nedeniyle en popüler ürünlerindendir. Özel teknolojiyle üretilen jel tabanlı halı çeşitleri hem görsel olarak ortamı tamamlar hem de kullanıcıların diğer halılarda yaşadıkları kayma problemini ortadan kaldırır
Devamını oku
Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Haziran 03, 2021

Binlerce farklı desen, renk ve dokuda piyasaya sürülen halılar arasında kullanılan malzeme ve dokumaya bağlı olarak kalite farklılıkları oluşabilir. Bu farklılıklar halının maddi değerinin belirlenmesinin yanında kullanım ömrünü ve kullanışlılığını da etkiler.
Devamını oku

E-POSTA BÜLTENİ