Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Hasır Halı ile Şık ve Doğal Ev Dekorasyonu

Ekim 24, 2020 4 dk okuma

hasır halı modelleri

Dayanıklılığı, hafifliği ve birbirinden farklı tasarımlarıyla göz dolduran hasır halı çeşitleri, son dönemin favori dekorasyon ürünlerinden biridir. Kullanıldığı ortama estetik bir görüntü kazandıran ve temizliği son derece kolay olan hasır halılar, zeminde yaygı olarak kullanılması yanı sıra bazı yörelerde seccade ve piknik örtüsü olarak da tercih edilir. Zengin motif ve desen işlemeleri ile günümüz dekorasyon stilleriyle de bağdaşan hasır halılar  yaşam alanlarının hemen her köşesinde pratik kullanım sağlar.

Hasır Halı Nedir?

Hasır halı, kilim ve jüt çeşitleri, bataklıklarda kendi kendine yetişen ve sazlık olarak adlandırılan otların kuru saplarıyla örülür. Eski tarihlerde kırsal alanlarda ev ve cami zeminlerini kaplayan hasır halılar, tavan ve duvar kaplaması olarak da kullanılmıştı. Osmanlı döneminden bu yana süregelen el sanatlarından biri olan hasır, dokumacılık alanında da yaygın olarak kullanılan bir sanat koludur. Dokumacılık için kullanılan farklı boyutlardaki sazların incelik ve kalınlığına göre adlandırılan hasır halılar, Osmanlı döneminde Trablus hasırı, Mısır hasırı ya da kaba asır olarak adlandırılırdı. Günümüzde ise genellikle naylon hasır modelleri, endüstriyel makineler ile örülür.

 

 

Hasır Halı Nasıl Yapılır?

Yakın tarihe kadar ise hasır halılar, dokuma tezgahları arasına gerilen liflerin bir altından, bir üstünden geçirilmesiyle örülürdü. Modern teknolojik yöntemlerin yaygınlaşmasıyla birlikte artık bu tür halılar profesyonel endüstriyel makinelerde üretilir. Kullanılacağı alana göre farklı renkler ile boyanan ve çeşitli desenlerle bezenen hasır halılar dekoratif olmasının yanı sıra işlevsel özellik de sunar. Halen Anadolu'nun kırsal alanlarında kilim, halı ve seccade olarak kullanılan modeller yer alır. Seccade hasır halılarda, yalın tasarımların yanı sıra dini motifler de kullanılır.

Hasır ile çok benzer olan jüt halılar da tıpkı sazlar gibi bitkisel gövde liflerinin dokunması ile elde edilir. Parlak görünümünü her daim koruyan ve "Altın elyaf" olarak bilinen jüt halıların hammaddesi olan lifler önce kurutulur, daha sonra dokuma için fabrikaya gönderilir. İnce veya kalın düğümden elde edilen hasır jüt halı formları, dekorasyonda farklı tarzlara hitap etmesi yanı sıra çift taraflı olarak kullanılabildiği için farklı kullanım zevki sunar.

 

jüt halı

Hasır Halı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hasır halılar, doğal bitki liflerinden üretildiği için kullanım alanı son derece geniştir. Ayrıca hafif olması sayesinde kolay taşınabilirliği de son zamanlarda hasır halılara olan talebi artırmıştır. Sıcak yaz günlerinde dokuma halı tercih etmeyenler için oldukça ideal ve pratik kullanım sunan hasır halılar, kullanım sırasında dikkatli olunması gereken türlerdir. Güneş ışığı alan iç mekânlarda son derece dekoratif bir öge şeklinde olsa da direkt güneş ışığı hasır liflerine zarar verebilir. Bu nedenle daha çok kapalı alanlarda kullanılması önerilir.

Hasır halıların kullanıldığı alanlarda üzerine gelecek koltuk ayakları, sivri uçlu eşyalar ya da ağır sehpa ya da masa gibi ürünlerin olmadığından emin olunmalıdır. Bu tür eşyalar ile birlikte kullanılması gerekiyorsa, eşya ayaklarına keçe formunda tamponlar yerleştirilmelidir. Hatta belirli aralıklarla eşyaların yerinin ya da halılın yönünün değiştirilmesi gerekir. Aksi halde ağır eşyalar zamanla lif elyafları üzerinde geri döndürülemez hasarlara sebep olabilir.

Hasır jüt halıların kullanıldığı alanların daha az insan trafiğine maruz kalan bölgeler olmasına özen gösterilmesi gerekir. Antre, koridor ve kapı giriş-çıkışlarında kullanılan hasır jüt halıların ipliklerinde zamanla sertleşme, ezilme ve yıpranma meydana gelebilir.

Hasır Halı Nasıl Temizlenir?

Hasır jüt halılar, tamamen geri dönüştürülebilir olduğundan çevreye ve insan sağlığına zararlı değildir. Özellikle çocuklar ve bebekler için oldukça güvenli bulunan bu tür halılar, aynı zamanda narin oldukları için temizliği konusunda ekstra dikkat ister. Tozlanan hasır jüt halılar basitçe silkelenebilir ya da elektrik süpürgesinin fırçasız ucuyla yumuşak şekilde süpürülebilir. Bunun dışında eğer halı üzerine bir şey döküldüyse beklemeden harekete geçilmeli ve dökülen sıvı yayılmadan temiz bir bezle tampon yapılarak fazlalılığı alınmalıdır. Daha sonra nemli bir bezle narince silinmeli, asla ağartıcı (çamaşır suyu, kostik, ovma kremi vb.) temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Nemli bezle silme işlemi dairesel hareketlerle yapılmalı, sert şekilde ovma işleminden kaçınılmalıdır. Aksi halde hasır iplerinin büküm ve örgü formlarına zarar verilebilir. Şayet halı üzerindeki leke silme işlemi sonrası yok edilemezse, çamaşır makinesinin narin formunda ve 30 derece sıcaklıkta yıkanmalıdır. Kurutma işlemi direkt güneş altında olmamalı, hasır halının serin bir yerde kendi kendine kuruması beklenmelidir. Bu esnasında temizlenen bölge ve halı tamamen kuruyana dek üzerine basılması uygun değildir. Çıkmayan inatçı lekeler için detaylı hasır temizliği konusunda profesyonel halı yıkama fabrikalarından ya da kuru temizleme firmalarından destek alınabilir.

hasır halı kilim

Hasır Jüt Halı Dekorasyon Önerileri

Hasır kilim ve halı modelleri, her stile uyum sağlayan zamansız dekoratif parçalar arasındadır. Bu sayede yaşam alanlarının her bir köşesinde tercih edilebilir. Ortama dinamik ve canlı bir boyut kazandıran bu tür halılar, başka bir tarzdan ilham aldığınız anlarda farklı desenleri ve renkleriyle ortama yalın bir şıklık sağlar. Son zamanlarda beyaz üzerine siyah renkteki geometrik şekillerle bezenen etnik hasır halılar, modern tarzdaki eklektik ev dekorasyonlarına ayrıcalıklı bir uyum sağlar.

Minimalist dekorasyon tarzında krem rengi, bej ya da beyaz renklerin tercih edildiği halı modelleri salonda, yatak odasında veya çocuk odasında karmaşık görünümden uzak durmak adına tercih edilebilir. Benzer şekilde Country dekorasyon stilinde de tercih edilen hasır jüt halılar, doğal ahşap malzemeler ile birlikte sıcak bir görüntü sunar. Sağlam, kalın liflerle dokunmuş ve doğallığın ön plânda olduğu halı formları antreler için harika birer seçenektir.

Bohem stilin vazgeçilmezlerinden olan hasır objeler en güzel şeklini hasır jüt halılarda bulabilir. Buna karşın iddialı ev dekorasyonunda hasır halı tercih etmek isteyenler siyah, yeşil, lacivert ya da turuncu gibi sıra dışı renkleri hemen her alanda kullanabilir. Rahatlığından ödün vermeyenler için atölye, bahçe ve terasın kapalı bölümleri ve mutfakta tercih edilen hasır halılar, uzun koridorlu ev ve ofislerde hasır yolluklar olarak dokunan formuyla tropik bir hava sunar.

İskandinav stilin ciddi görünümünü hasır halıların neşeli desenleri ile kırmak isterseniz, hasır kilim modellerini tercih edebilirsiniz. Folklorik desenlere sahip hasır kilimleri, yalın görünümlü genel dekorasyona renk getiren muhteşem bir öge olarak kullanabilirsiniz. Bu tür dekorasyona biraz kendi yorumunuzu katmak isterseniz, siyah ve beyazın kontrastından da faydalanabilirsiniz. Aslında dekorasyonun en ünlü renkleri olarak bilinen siyah ve beyaz aslında tehlikeli bir ikilidir. Bu nedenle bu renkleri kullanırken, dekorasyonu kitsch formuna sokmamak için zemin ve duvar renkleriyle, seçtiğiniz siyah-beyaz hasır halınızı ahenk içinde kullanmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse, beyaz lake zemin ve beyaz duvar kağıtları bulunan antre için klasik tarzda bir dresuar, zeminde ise siyah beyaz desenli hasır kilim kullanarak dekorasyonun göz alıcı görüntüsünü kuvvetlendirebilirsiniz.

Hasır halıların en popüleri, belki de ikat desenli olanları. Yakın tarihte dekorasyon dünyasında bomba etkisi yaratan ikat desenler, aslında güzelliklerini kusurlarından aldığı için hasır halı desenleri arasında da bir anda favori haline geldi. Lüks etnik tutkunuysanız ve yaşam alanlarınızda âdeta bir sanat havası estirmek istiyorsanız, ikat desenli hasır jüt halılar çabasız bir şıklık getirebilir.

 Siz de evinize doğal şıklık katmak isterseniz hasır halı koleksiyonumuzu buradan inceleyip satın alabilirsiniz.

HASIR HALI KOLEKSİYONU

Doğru ve kaliteli halı seçimine dair ayrıntılı bilgi edinmek içinKaliteli halı nasıl seçilir?yazısını okuyabilirsiniz.


Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi
Halı Seçerken Tarzınızı Yansıtmanın Önemi

Ekim 10, 2023 5 dk okuma

Devamını oku
Antika Halılar ve Tarihleri
Antika Halılar ve Tarihleri

Ekim 10, 2023 4 dk okuma

Devamını oku
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları
Ofislerde Halı Kullanımı ve Faydaları

Ağustos 17, 2023 4 dk okuma

Devamını oku