Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Halı örtüsü nedir? - Gerçekten kullanılış mı?

Nisan 09, 2020

halı örtüsü nedir

Halı örtüsü nedir - Gerçekten kullanışlı mı?

Kirlenen, sık sık temizlenmesi gereken, hayli zorlu bir temizlik süreci gerektiren halılar için kullanılan halı örtüsü çeşitleri, kullanıcılar arasında gitgide popülerleşmektedir. Neredeyse her evde bulunan halı örtüleri, kullanıcılara rahatlık sağlamanın yanı sıra modası geçmiş halıların estetik görünüme kavuşmasına da yardımcı olur. Halı örtüleri hakkında bilinmesi gerekenler, en sık sorulan sorulara yanıtlar sizlerle: 

Halı Örtüsü Nedir?

Halı örtüsü, yumuşak kumaşlardan yapılan, lastikle halı üzerine kolaylıkla geçirilebilen halı kılıflarına denir. Dört köşesi lastikle tamamlanan modeller, halılara rahatlıkla geçirilir ve dilenen zamanda kolaylıkla çıkarılır. Halıların genellikle ortasında da iki adet lastik bulunur. Bu sayede örtü, halılara tam oturarak gevşemeden kullanılır. Renk renk, desen desen çeşitleri bulunan örtüler, evin her odasında, iş yerlerinde ve ofislerde kullanılabilir. Çocuk odasından salona, mutfaktan antreye, koridordan yatak odasına, ofislere kadar farklı yaşam alanlarında halı örtüsü kullanılabilir.

Halı Örtüsü Çeşitleri 

 • Halı örtülerinin farklı boyutlarda çeşitleri bulunur. En sık kullanılan 4 metrekare halı örtüsü modellerinin yanında, daha büyük boylarda çeşitler de ürünler arasında yer alır. Halı örtüsü 6m2, 8 m2 ve 10 m2 çeşitlere sahiptir. 
 • Halı örtüsü modelleri, koridor için tasarlanan yolluk şeklindeki tasarımlara da sahiptir. Mutfak, çocuk odası ve salonlara uygun desen ve boyutlarda alternatifler bulunur. 
 • Dijital baskı tekniği ile renklenen halıların üzerine dilenen desenler basılabilir. Bu sayede floral baskılı, vahşi desenli, slogan bulunduran veya egzotik desenlerle süslü halı örtüleri bulunabilir. 
 • Kullanıcılar kişiye özel baskı imkanı sunan mağazalarda, kendi istedikleri desenleri, diledikleri ölçüde örtülere bastırabilir. 
 • Kaymaz tabanlar ile tamamlanan kaymaz halı örtüsü modelleri ürünlere alternatif oluşturur. 
 • Sıvı geçirmez çeşitler, küçük kazalarda halıların ıslanmasını önler. 
 • Her renk çeşit görebilirsiniz. Gri halı örtüsü gibi koyu ve pastel renklerdeki çeşitlerin yanında neon renkler ve pastel tonlar da alternatifler arasında yer alır. 

Halı Örtüsü Hakkında Teknik Bilgiler

Halı örtüleri, profesyonel cihazlarla, kumaş gibi dokunarak üretilir. Halı örtülerinin alt kısmında genellikle sünger dolgu yer alır, üstü ise kumaş kaplanır. En çok kullanılan kumaş türleri ve özellikleri ise şu şekildedir: 

 • Welsoft Kumaş: Halı örtülerinde en sık kullanılan kumaşlar welsofttur. Oldukça sıcak tutan kumaşlar, lastiklere de kolaylıkla tutunur. Kumaşlar farklı kalınlıklarda olabilir, nefes alan özellikleri sayesinde antibakteriyel özellik kazanır. Alev almayan welsoft kumaşlar, çekme, esneme yapmaz. Kolay kolay deforme olmaz. Çamaşır makinesinde yıkanabilir. 
 • Ultrasoft Kumaş: Ultrasoft kumaşlar %100 polyestedir. Örme tekniği ile hazırlanır. Çamaşır makinesinde yıkanabilir, çabuk kurur. Kullanım kolaylığı sağlayan kumaşlar, tüylenme yapmaz. Alerjiye neden olmaz. Çekme ve esneme sorunu oluşturmaz. 
 • Kadife Kumaş: Özellikle kış aylarında tercih edilen kadife halı kılıfları, sıcak tutar. Yarı mat görünüm ile estetik bir yapı oluşturur. Sünger desteği kadife kumaşlara konfor katar. Kılıflar tüylenme, toplama yapmaz. Çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilir, leke tutmaz ve kolay kurur. 

Halı Örtülerinin Avantajları 

 • Halı kılıfları, halılar gibi toz tutmaz, anti bakteriyeldir. Halılar nefes alan kumaşlardan imal edilir. 
 • Havı dökülen, toz oluşturan, tüyleri uçuşan halılar örtü ile örtülerek toz oluşturması engellenir. 
 • Kılıflar süpürülebilir, çıkarılıp yıkanabilir. Leke tutmaz kumaştan yapılır. 
 • Özel dokular ve desenler, eskimiş halıları kamufle ederek estetik görünüm sağlar. 
 • Lastikli halı örtüsü halıya tam oturur, neredeyse hiç fark edilmez. 
 • Kaymayan, toplanma yapmayan halılar esnemez. 
 • Uzun ömürlüdür, yıkayıp defalarca kullanabilirsiniz. 
 • Halı temizliği, halıların ağırlığı ve dokuları nedeniyle zordur. Halı kılıfları ise oldukça hafiftir, çamaşır makinesinde bile yıkanabilir, kolaylıkla taşınabilir. 
 • Halıların yıpranmasına mani olur. Uzun süre halıların yeniliklerinin korumasına yardım eder.
 • Halı örtüsü modelleri, sık sık dekorasyonda değişiklik yapmanızı sağlar. Dilediğiniz zaman örtüleri değiştirebilir, evinizin, odalarınızın görünümünü yenileyebilirsiniz. 
 • Çocuklarının halıları boyamasından, kedilerin halıları tırmalamasından rahatsız olan kişiler, halı örtüleri ile rahat edebilir. Halının zarar görmesi konusunda endişe yaşamazsınız. 

Halı Örtülerinin Temizliği 

Lastikli halı örtüsü halılardan kolaylıkla çıkarılır. Hafiflikleri sebebiyle silkelenebilir, tamburu geniş olan çamaşır makinelerine sığabilir. Halı örtülerinin günlük temizliği için elektrikli süpürgeler uygundur. Halıları dilediğiniz zaman süpürerek günlük bakımını yapabilir, ara ara makinede, otomatik makinelere uygun deterjanlarla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Lastikli halı örtüsü modelleri, asılarak kurutulabilir veya kurutma makinesinde nemi alınabilir. Ütülenmeleri gerekmez, örtüler halı üzerine serildiğinde tam oturur, kırışıklık oluşturmaz. Yıkama esnasında makinenizi 30 dereceye ayarlamanız yeterlidir. Yoğun ısıda yıkamanıza gerek yoktur. Yüksek ısı deformasyon yaratabileceğinden tavsiye edilmez. 

Halı Örtüsü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Halı örtüsü alırken halınızın ölçüsüne ve örtünün halı boyutuna uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. 
 • Halı örtüsü seçerken kumaş çeşidine dikkat edilebilir. 
 • Baskı kalitesi ve tekniği dikkate alınmalıdır. 
 • Halı örtülerinin makinede yıkanabilir olması seçim kıstasıdır. Örtülerin çoğu makinede yıkanabilir özellikli olmasına rağmen satın alma esnasında kumaş cinsine dikkat etmeli, özelliği teyit etmelisiniz. 
 • Örtülerin leke yapmaz olmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Halı örtülerinin evdeki mobilyalarla, perdelerle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Dekorasyonu tamamlayacak kılıfların, diğer tekstil ürünleri ile aynı tarzda ve uyumlu renklerde olması önemlidir. 

Halı Örtüsünün Dezavantajları 

 • Kalitesiz bir halı örtüsü seçildiğinde zamanla topaklanma, esneme yapabilir. 
 • Yanlış ölçülerde halılar alındığında, tam oturmadığında halıdan çıkabilir. Evde yaşayanlar dikkatsizlik durumunda ufak kazalar yaşayabilir. 
 • Halı örtüleri, dokulu halılara göre tozu kiri daha çok belli edebilir ve bu nedenle sık sık temizlemek gerekir. 
 • Her boyuta uygun halı örtüsü kolay kolay bulunmayabilir, bu durumda özel dikime başvurmak gerekebilir. 
 • Halı örtüleri halıların püsküllerini de kapatır. Püsküllü halı tasarımlarını beğenenler halı örtülerinde aradıkları modeli bulamayabilir. 

Kendin Yap: Halı Örtüsü Yapımı  

Halı örtüsü, aynı cinste kumaş alınarak yapılabilir. Welsoft kumaş tercih edebilirsiniz. 1.5 cm kalınlığında bir lastik, halıya uygun ölçülerde bir kumaş (Halıdan büyük olmalı, katlama payını dikkate almalısınız. Örtü kumaşı halıdan, dört kenarından da yirmişer santimetre fazla olmalı), makas ve dikiş makinesi yeterlidir. Halı örtüsü dikerken dikdörtgen şekildeki kumaşın dört köşesini katlama payına uygun olarak, yirmişer cm çapraz  açıda kesmelisiniz. Bunlar içeri kıvrılacak alanlardır. Daha sonra kenarları içeri katlayarak dikmelisiniz. İçeri kıvrılan kumaş kısmına lastiği sabitlemelisiniz. Ardından halı örtünüz kolaylıkla tamamlanır ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Halı Örtüsü Fiyatları 

Halı örtüsü fiyatları örtülerin kumaş kalitesine, baskı tekniğine, ölçüsüne göre değişir. Daha büyük örtüler, diğerlerinden daha yüksek fiyatlıdır. Örneğin 6 m2 halıiçin kullanılan halı örtüsü, 4 m2 halı için olandan genellikle daha pahalıdır. Sünger destekli ve daha kalın örtüler, ince örtülere göre daha dayanıklı ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlıdır. Dönemsel kampanyalar, sezonluk indirimler ve markaların stokları fiyatları değiştirebilir. Sezon modası renk ve desenlerde daha  yüksek fiyatlar görülebilirken, geçen sezon moda olan renk ve desenler daha uygun fiyatlarla alıcı bulabilir. Halı örtülerinde en bilinen markalar arasında Prado, Sarar, Belemir, Clasy, Aksu, CottonBox, Else, Armada ve Nur Home sayılabilir. Halı örtüleri uzun vadede tasarruf yapmaya imkan tanır. Sizleri düzenli halı yıkama masrafından kurtaran örtüler, maliyetlerini kısa sürede karşılayarak doğru bir yatırım olduklarını ispat eder. 

Halı Örtüleri Nerelerde Kullanılır? 

Halı örtüsünü günlük kullanım için tercih edebileceğiniz gibi çeyizlerinize de koyabilirsiniz. Çeyizlere halı alırken, aynı ölçülerde halı örtüleri de seçilebilir. Böylelikle gelecekte duyulacak ihtiyaca karşı şimdiden kendinizi hazırlayabilirsiniz. Evinizin her odası için seçebileceğiniz ürünleri yedekli alabilir, dönüşümlü kullanarak ara ara dekoratif değişiklikler yapabilirsiniz. Aynı ölçülerde, farklı odalarda halılarınız varsa kılıfı takıp çıkararak farklı odalarda kullanabilir, dilediğiniz görünümü istediğiniz her yerde oluşturabilirsiniz. Halı örtüleri, depolanan halıların da tozlanmasını engeller. Katlayarak muhafaza edeceğiniz halıları örtüyle rulo yaptığınızda zarar görmemelerini garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Halı Markaları-Apex Halı
Türkiye'de Popüler Halı Markaları

Temmuz 27, 2022

Günümüzde piyasada yer alan popüler halı markaları hakkında kısa bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. İşte en popüler halı markaları:
Devamını oku
Siyah Halı Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır? | Apex Halı
Siyah Halı Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?

Haziran 22, 2022

Güç, asalet ve sade şıklığın göstergesi olan siyah renk, evinize özgün bir hava katmaya devam ediyor. Klasik ev dekorasyonundan sıkılanlara estetik bir alternatif sunan siyah, ev tekstil ürünleri ve aksesuarlarında gitgide daha fazla tercih edilmeye başlıyor. Özellikle zemini kaplayan ve tüm oda dekorasyonunu tamamlayan halılarda kullanıldığında sade ancak iddialı bir görüntü sergiliyor.
Devamını oku
Halı Güvesi Nedir ve Güve Nasıl Temizlenir? | Apex Halı
Halı Güvesi Nedir ve Güve Nasıl Temizlenir?

Haziran 15, 2022

Dünyanın hemen her yerinde hayatta kalabilen güveler; halı, kilim ve giysilerden beslenerek çoğalır. Oturma odanız, yatak odanız, giysi odanız, banyonuz veya evinizde halı ya da kilim bulunan başka herhangi bir alan, bu küçük yaratıklar tarafından potansiyel olarak hedef alınabilir. Halı güvelerinin en sevdiğiniz halılarınıza zarar vermesini önlemek için onların varlığını gösteren işaretleri tespit etmeniz ve ardından güvenli bir şekilde onları yok etmeniz gerekir. Gelin, halı güvelerini ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi yakından inceleyelim
Devamını oku