Ücretsiz Hızlı Kargo & Koşulsuz İade ve Değişim

0

Sepetiniz boş

Halı Güvesi Nedir ve Güve Nasıl Temizlenir?

Haziran 15, 2022

Halı Güvesi Nedir ve Güve Nasıl Temizlenir? | Apex Halı

Dünyanın hemen her yerinde hayatta kalabilen güveler; halı, kilim ve giysilerden beslenerek çoğalır. Oturma odanız, yatak odanız, giysi odanız, banyonuz veya evinizde halı ya da  kilim bulunan başka herhangi bir alan, bu küçük yaratıklar tarafından potansiyel olarak hedef alınabilir. Halı güvelerinin en sevdiğiniz halılarınıza zarar vermesini önlemek için onların varlığını gösteren işaretleri tespit etmeniz ve ardından güvenli bir şekilde onları yok etmeniz gerekir. Gelin, halı güvelerini ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi yakından inceleyelim.

Halı Güvesi Nedir?

Halı güvesi, evlerimizde yaygın olarak görülen bir tekstil zararlısıdır. Halı güvesi larvaları, çoğunlukla yün gibi doğal liflerde bulunan keratinle beslenir. Doğal yün içeren veya yünsü dokuya sahip halılarda rahatlıkla yaşayabilir. Evinizde bulunan halılara, kilimlere ve diğer yumuşak mobilyalara ciddi zararlar verebilen güvelerin yayılmasının mutlaka önüne geçilmelidir. Lifsi materyallerle beslenen halı güveleri ortadan kaldırılmadığı zaman hızla çoğalabilir; halı ve kilimlerin yanı sıra gardırop ve çekmecelere de ulaşarak kazak, gömlek ve takım elbise gibi giysilerinize onarılamaz hasarlar verebilir.

Halı Güvesinin Özellikleri

Halı güvesinin başlıca özellikleri şunlardır:

  • Ev içinde uçuşan güvelerden daha küçüktür. Halı güvesinin boyu 6-7 mm, kanat genişliği de 18-20 mm uzunluğa kadar ulaşabilir.
  • Devetüyü renginde olan halı güvesinin kanatları üzerinde benekler bulunur.
  • Halı güvesi, pirinç tanelerine benzeyen kapsül şeklinde küçük beyaz yumurtalar bırakır.
  • Ufak boyutlara sahip halı güvesi, diğer güve çeşitlerinden farklı olarak çok fazla uçamaz. Halı güvesinin zemin seviyesinde zıplarken görülme ihtimali, havada uçarken görülme ihtimalinden çok daha fazladır.

Evde Güve Neden Olur?

Güveler; deri döküntüsü, ter, saç ve kıl gibi biyolojik atıklarla beslenebilir. Yemek atıkları ve kirler de güve oluşumunu tetikleyen hususlar arasında yer alır. Halı güveleri; kapalı, havasız ve nemli ortamlarda daha kolay ve hızlı bir şekilde çoğalabilir.

Halılar Güveden Nasıl Korunur?

İlk etapta önlem almak, her konuda olduğu gibi, olası sorunların önüne geçme konusunda büyük avantaj sağlar. Halılarınızı düzenli olarak süpürmek ve temizlemek, başta halı güvesi olmak üzere tüm tekstil zararlılarına ait larvaların yok edilmesine yardımcı olur. Halı yüzeyleri kadar halıların muhafaza edildiği alanlar da temizlenmeli, havalandırılmalı, nemden ve kirden arındırılmalıdır.

Halı bakımına dair daha detaylı bilgi almak için “Halı Nasıl Temizlenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Halı Güvesinden Kurtulmanın Yolları

1) Fırçalama Yapın

Yumuşak telli bir halı fırçası yardımıyla halıyı havalandırabilir, halı köklerine kadar inen organik atıkları, kirleri ve larvaları üst yüzeye taşıyabilirsiniz.

2) Karbonat ve Beyaz Sirke ile Temizleyin

Karbonat ve beyaz sirke, kokuları etkili bir şekilde ortadan kaldırabilen anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu iki element, sadece güveleri kökten yok etmenize destek olmakla kalmayacak, aynı zamanda kilim ve halılarınızdaki can sıkıcı lekeleri çıkarmanıza da yardımcı olacaktır.

3) Halılarınızı Süpürmeyi İhmal Etmeyin

Fırçalama ve silme işleminin ardından, yüksek vakum gücüne sahip bir elektrik süpürgesi ile tüm atıkları temizlemelisiniz. Güveler, rahatsız edilmeyen alanlarda gelişeceği için odaların karanlık köşelerini, halıların ve mobilyaların altlarını da iyice süpürdüğünüzden emin olmalısınız.

4) Güve Tuzakları Kurun

Güve tuzakları içerisinde yer alan dişi feromon, sadece yetişkin aktif erkek güveleri yakalar. Erkek güveleri üreme döngüsünden çıkarmaya yardımcı olduğu için evinizdeki halı güvelerinin sayısında önemli ölçüde azalma görülür.

5) Güve İlacı Kullanın

Halı üzerinde kullanım için geliştirilen güve ilaçları ve spreyleri, tekrarlayan güve istilasından kurtulmanıza destek olur.

Halı güvelerinin evinizi ziyaret etme olasılığını en aza indirmek için Apex Halı çeşitlerinde olduğu gibi güveye dayanıklı halı modellerini tercih edebileceğinizi unutmayın.Ayrıca Halı Blog Yazıları içinde

Hurç Nedir?
Hurç Nedir?

Aralık 23, 2022

Hurç, meşin ya da çadır bezi gibi malzemelerden üretilen içi kapitone ve pamuklu bir tekstil ürünüdür. Eşyaları depolamak, düzen sağlamak ve derli toplu olmak amacıyla kullanılır. Piyasada çeşitli renklerde ve formlarda satılır. Hurçlar giysi, halı,yorgan ve buna benzer tüm malzemelerin tozlanmasını ve yıpranmasını önler. Yatak odasında, banyoda, çocuk odasında, kilerde ve evin diğer bölümlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sadece evde değil düzenlenmesi gereken her yerde profesyonel saklama çözümleri sunar.

Devamını oku
Etnik Halı Nedir?
Etnik Halı Nedir?

Aralık 23, 2022

Etnik halı; farklı coğrafyalara ait kültürün kendine özgü motiflerini, renklerini taşıyan, karakteristik desenler ile dokunan halı çeşididir. Etnik halı, ait olduğu coğrafyanın kültüründen izler taşır. Özellikle klasik ev dekorasyonlarında, geleneksel dokularıyla oldukça rağbet gören bir eşyadır. Bunun sebebi, etnik halının farklı kültürlere ait yerel halı ve kilim motiflerini yansıtmasıdır. Afganistan, Hindistan gibi Asya ülkelerinin, Morocco tarzı gibi Afrika ülkelerinin kültürel motifleri etnik halıya işlenir.
Devamını oku
Halı Püskülü Bakımı ve Temizliği İçin Tavsiyeler
Halı Püskülü Bakımı ve Temizliği İçin Tavsiyeler

Aralık 23, 2022

Püsküllü halılar, odanıza şık görünüm için küçük ama oldukça önemli bir detay katar. Kullanıma bağlı olarak zamanla bu püsküller ve saçaklar kirlenip yıpranabilir. Bu da kötü bir görünüme neden olabilir. Ancak kolay bir şekilde halı saçaklarını temizlemek mümkündür. Halı püskül ve saçağı ile ilgili şu temizlik tavsiyeleri size kolaylık sağlayabilir:
Devamını oku